Sağlıklı saçlara sahip olmak için özellikle saç bakımına gerekli önemi ve özeni göstermek gerekir.  Bunu yaparken göz ardı edilmeyecek en önemli şey sağlıklı beslenmektir!

Doğal yollarla kolaylıkla bulabileceğimiz hemen hemen herkesin evinde bulunan besinlerin hem saçlarımıza hem de vücudumuza oldukça faydası vardır.

Sağlıklı saçlar için tüketilebilecek gıdalardan bazıları;

Yoğurt; Saç dökülme sebebi birçok şey olabileceği gibi vitamin ve mineral eksikliğinden de kaynaklanabildiğini biliyoruz. Yoğurt içinde sahip olduğu probiyotikler sayesinde metabolizmayı güçlendirerek saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Mercimek; Lif bakımından oldukça zengin içeriğe sahip bir besindir. Vücutta bulunan sağlığa zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağladığı gibi saç köklerini güçlendirici ve gürleştirici özelliğe sahiptir.

Somon; Özellikle Omega-3 kaynağı olan somon vücudun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir. Vücuda faydası olduğu gibi saç köklerini güçlendirme ve nemlendirme etkisi de vardır.

Ceviz; Genetik olmayan saç dökülmelerinde ceviz tüketimi ve cevizi kaynatarak elde edilecek su ile saçın yıkanması saç dökülmelerine iyi gelir.

Yumurta; Özellikle kuru ve nem kaybetmiş saçlar için uygulanabilecek en ideal maske yumurta maskesidir. Uygulama sonrasında saç eski nem ve parlaklığına kavuşacaktır.

Ayrıca meyveler arasında muz, kavun, kivi, çilek ve kayısı gibi meyvelerde c vitaminin çok olduğu görülür. Bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi saç sağlığını doğrudan etkilemektedir.

Yetersiz ve düzensiz diyet yapan kişilerde vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi, saçlarda kuruluk, saç köklerinde zayıflama gibi problemler gözlenmektedir.

Beslenmenin saç sağlığı üzerindeki etkisi büyüktür. Saçlarımız için öncelikle beslenmemize dikkat etmeli, sonrasında bakım ürünleri ile destekleyerek saçların daha canlı, parlak ve gür görünmesini sağlayabiliriz.