Sağlıklı, gür, parlak ve uzun saçlara aynı anda sahip olmak her zaman çok kolay olmuyor. Eğer siz de saçlarınızı uzatmak istiyor, ancak sanki neredeyse uzamadıklarını düşünüyorsanız büyük bir olasılıkla sık rastlanan bu hatalardan birini veya birkaçını yapıyorsunuz.

Sağlıklı, gür, parlak ve uzun saçlara aynı anda sahip olmak her zaman çok kolay olmuyor. Eğer siz de saçlarınızı uzatmak istiyor, ancak sanki neredeyse uzamadıklarını düşünüyorsanız büyük bir olasılıkla sık rastlanan bu hatalardan birini veya birkaçını yapıyorsunuz.

Hızlı ve sağlıklı uzayan saçlara kavuşmak için bu hataları saç bakımı rutininizden çıkarmalısınız.

Saç derinizi düzgün arındırmıyorsanız

Kullandığınız doğal yağlar, bakım ürünleri veya dışardaki kir ile toz saç derinizde birikir ve buraya hasar verebilir. Bu hasarların en önemlisi ise saç köklerinin tıkanmasıdır. Bu da saç uzamasını ciddi bir biçimde yavaşlatan bir sorundur. Hatta saç dökülmesine de sebep olabilir.

Saçınızı, saç tipinize uygun bir şampuanla düzgün bir biçimde temizlediğinizden emin olun. Hatta arındırıcı bir şampuan ya da saç derisi peelingi uygulamayı da düşünebilirsiniz.

Tamamlayıcılardan destek almıyorsanız

Tıpkı vücudunuzdaki her şey gibi, saçlarınız da doğru besinlerle sağlıklı bir görünüme kavuşur. Saçlar keratin adlı proteinden oluştuğu için amino asitlere ihtiyaç duyar. Bu amino asitleri almanın en kolay yollarından biri de kolajen desteği almaktır. Doğru bir kolajen takviyesi kullandığınızda daha güçlü ve daha sağlıklı saç tellerine kavuşabilirsiniz.

Kafa derinize masaj yapmıyorsanız

Kafa derisine masaj yapmak önemsiz bir detay gibi gelebilir. Ancak saç uzamasını desteklediği ortaya çıkmıştır. Masaj yaptığınızda, o bölgeyi fiziksel olarak uyararak kan dolaşımını desteklersiniz. Kan da vücudunuzun saçı uzatmak için ihtiyaç duyduğu besinleri o bölgeye daha fazla taşır.

Saç uçlarınıza özensiz davranıyorsanız

Saçın diplerden uzadığını biliyoruz. Bu nedenle saç uzamasının uçlarla ne ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak buradaki mantık çok basit, saçınız uzasın diye elinizden geleni yapsanız da, eninde sonunda saç uçlarındaki tüm bu hasarı ortadan kaldırmak zorunda kalırsınız. Dolayısıyla saçınızın uzamasını desteklerken saç tellerini dipten uca bir bütün olarak düşünmelisiniz. Kırık saç uçları için önleyici tedbirler almalı, kırıklarınızı düzenli bir biçimde aldırmalısınız.

Saçlarınızı her gün ısıyla şekillendiriyorsanız

Arada sırada saç düzleştirici ya da fön makinesi kullanmak saçınıza hasar vermez. Bununla beraber eğer bunu her gün yapıyorsanız; üstelik koruyucu ürün kullanmıyor ya da en yüksek ısı ayarını tercih ediyorsanız bu saçınız için hiç iyi değildir. Saçı ısıyla şekillendirmek demek saç yapısındaki bağların kırılması ve onları başka bir şekilde yeniden birleştirilmesi demektir. Bu da sık yapıldığında ciddi bir biçimde zarar görmüş saçlara, kırıklara ve hatta saç kaybına yol açar.

Daha da önemlisi hasar görmüş bir saçı tamamen eski haline döndürmek de mümkün değildir. Bazı bakım ürünleriyle saçın sadece görüntüsünü düzeltebilirsiniz ancak kırılan bağlar tamir olmaz ve saç kendi kendini onaran bir yapıya sahip de değildir.

Bu ciddi hasarı önlemek içinse bu tarz şekillendiricileri her gün kullanmaktan kaçınmanız ve belki de saçlarınızı doğal yolla, açık bırakarak kurutmanız gerekir.